KAİNATIN DİLİNDEN
ANİMASYONLU HADİSLER
40 HADİS
ETKİNLİKLER
Üyelik Girişi
Takvim
DİYANET DİNİMİ ÖĞRENİYORUM
FIKHİ KONULAR
2019-2020 OKUL EVRAKLARI
K.KERİM MEALİ

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Eğitimde Doğru Bilinen Yanlışlar

İlköğretim birinci sınıfın anne ve baba desteği ile sorunsuz geçmesi öğrencinin okul yaşamında başarılı olmasını sağlıyor..

İlköğretim birinci sınıf hem çocuklar hem de anne ve babalar için okul yaşamında ilk deneyimin yaşandığı aşama. Daha önce ilköğretimde çocuk okutmayan aileler için bu dönem deneme yanılma yöntemi ile geçiyor. Oysa çocuğun aile desteğine gereksinim duyduğu bu zorlu dönemin bilinçli bir anne ve baba desteği sayesinde kazanımlara dönüştürülmesi mümkün.  Çocukları ilköğretime başlayan anne ve babalar için gereken desteği sağlamak ve ilköğretim birinci sınıfın önemine dikkat çekebilmek için TÖDER, "İlköğretim Birinci Sınıf Anne ve Baba Kitabı" isimli yayını çıkardı. Kitabı eğitimci Prof. Dr. Adil Çağlar kaleme aldı.

AİLELER FARKINDA DEĞİL

8 yıllık ilköğretimin birinci sınıfta yapılandırıldığına değinen Çağlar, anne ve babaların bilinçlenmesi ile bu dönemin sorunsuz yaşanabileceğini ve bu sayede daha sonraki öğretim yıllarının da başarı ile geçirilmesinin sağlanabileceğini vurguluyor. Birçok aile için birinci sınıfın "okuma yazmanın öğrenildiği yer" olarak tanımlandığını söyleyen Çağlar, ailelerin bu sınıfın ne kadar önemli olduğunun farkında olmadıklarını belirtiyor: "Burası sadece bir sınıf değil, 8 yılın ve ortaöğretimin yapılandırıldığı bir yer. Anne babanın deneyiminin olmaması, öğretmenlerin motivasyonsuzluğu ve sınıf mevcutlarının fazlalılığı gibi nedenlerle bu sınıf ihmal ediliyor.  Halbuki çocuk bu sınıfta sosyalleşmeyi, grup içerisinde olmayı öğreniyor, kendi ve diğerlerinin farklılıklarını kabul ediyor." Kitabı velilere bakış açısı verebilmek için yazdığını söyleyen Çağlar bu sınıfta anne ve baba ile öğretmenin işbirliğinin sağlanmasının başarıyı getirdiğini vurguluyor.


--------------------------------

Eğitimde doğru bilinen yanlışlar...

Çağlar, eğitimde doğru bilinen yanlışları ise şöyle sıralıyor:

Erken okuma yazma öğrenen çocuk zekidir: Önemli olan çocuğun nasıl öğrendiğinin belirlenmesidir. Ne erken okumayı öğrenen çocuk zekidir, ne de geç öğrenende zekâ geriliği vardır.

Erken okuma yazma öğreten öğretmen iyidir: Birçok aile kasım-aralık aylarında okuma yazmayı öğreten bir öğretmeni başarılı bulur. Oysa ilköğretimin bu aşaması, öğrencinin okulunu sevmesi, arkadaşları ile mutlu olması ve birey olarak kendini ifade etmesi ile değerlendirilir. Okumayı ve yazmayı öğrenme yalnızca bu hedeflerden birisidir.

Sert öğretmen iyidir: Öğretmen ailenin veremediği disiplini onlar adına verecek kişi değildir. Öğretmeni taşeron gibi kullanmayınız.

İyi okul meşhur okuldur: Önemli olan okulun çocuk için iyi olmasıdır. Bilinen meşhur okulların çocuk için iyi olacağı söylenemez.

TAKVİM
EBUP KİTAPLAR
LGS HAZIRLIK
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret1007366
ONLİNE SINAVLARI
DİNDERSİ DERS ÖZETLERİ
Site Haritası
İNSTAGRAM
TECVİD DERSLERİ
ATA SPORLARIMIZ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.169817.2386
Euro17.566017.6364
MESLEKLERİ TANIYALIM
Hava Durumu
Saat
KURANDAN BİR AYET OKU